.
Pieni±dze za praworz±dno¶æ. W TSUE ruszy³a "bezprecedensowa" rozprawa. Chodzi o skargê Polski i Wêgier
dbd, IAR
© Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta Viktor Orban i Mateusz Morawiecki
W unijnym Trybunale Sprawiedliwo¶ci w Luksemburgu rozpoczê³a siê rozprawa dotycz±ca skargi Polski i Wêgier na mechanizm warunkowo¶ci. Chodzi o uzale¿nienie wyp³aty unijnych funduszy od kwestii praworz±dno¶ciowych. Rozprawa jest zaplanowana na dwa dni.
Przeczytaj wiêcej wiadomo¶ci na stronie g³ównej Gazeta.pl.
- Polska domaga siê stwierdzenia niewa¿no¶ci mechanizmu warunkowo¶ci - powiedzia³ w unijnym Trybunale Sprawiedliwo¶ci pe³nomocnik rz±du RP Bogus³aw Majczyna.
Polski pe³nomocnik podkre¶li³, ¿e Polska wnosi o stwierdzenie niewa¿no¶ci rozporz±dzenia z powodu licznych wad prawnych. - Ze wzglêdu na naruszenie zasad prawa unijnego, ze wzglêdu na brak podstawy prawnej, ze wzglêdu na obej¶cie i naruszenie procedury z artyku³u 7., ze wzglêdu na naruszenie zasady proporcjonalno¶ci, ze wzglêdu na naruszenie artyku³u 269. traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Tych zarzutów mamy naprawdê bardzo du¿o - wylicza³ Majczyna. Podkre¶li³, ¿e przepisy s± zbyt ogólne, niejasne, daj± szerokie mo¿liwo¶ci do interpretacji.
- Definicja praworz±dno¶ci zawarta w tym rozporz±dzeniu jest bardzo ocenna, uznaniowa i tak naprawdê pozostawia bardzo du¿e pole marginesu dla instytucji unijnych, ¿eby w sposób dowolny tych ocen dokonywaæ. Nie do¶æ, ¿e w sposób dowolny, ale te¿ w sposób niemaj±cy prze³o¿enia na prawid³owo¶æ wydatkowania ¶rodków finansowych z bud¿etu unijnego. A to powinno byæ celem tego rodzaju mechanizmu - powiedzia³ pe³nomocnik polskiego rz±du.
Rozprawa dot. mechanizmu warunkowo¶ci w TSUE. Pe³en sk³ad, tryb przyspieszony
Oprócz Polski tak¿e Wêgry zaskar¿y³y mechanizm warunkowo¶ci. W poniedzia³ek podczas rozprawy, po stronie unijnych instytucji stanê³o 10 krajów - Luksemburg, Belgia, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Francja, Irlandia, oraz Dania, Szwecja i Finlandia.
Polska i Wêgry zaskar¿y³y mechanizm w marcu. Rz±d w Warszawie argumentowa³, ¿e takie rozwi±zanie nie ma podstawy prawnej w traktatach i ingeruje w kompetencje pañstw cz³onkowskich. Podkre¶la³, ¿e rozporz±dzenie w tej sprawie ma wiele dwuznaczno¶ci i ¿e w±tpliwo¶ci powinno rozstrzygn±æ sêdziowie Trybuna³u.
- Chcemy, ¿eby Trybuna³ Sprawiedliwo¶ci Unii Europejskiej rozstrzygn±³ kwestiê. Uwa¿amy, ¿e takiej podstawy prawnej nie ma - argumentowa³ decyzjê o skardze Micha³ Wójcik, minister w Kancelarii Premiera.
Jak ustali³a brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata P³omecka, skarga Polski i Wêgier na uzale¿nienie wyp³aty funduszy od kwestii praworz±dno¶ci jest rozpatrywana przez pe³ny sk³ad unijnego Trybuna³u Sprawiedliwo¶ci. Taka sytuacja zdarza siê niezwykle rzadko. Chodzi o bezprecedensowy charakter sprawy i rangê przysz³ego orzeczenia. Pe³ny sk³ad oznacza, ¿e do wszystkich etapów - procedury pisemnej, rozprawy i orzeczenia w³±czonych jest 27 sêdziów, po jednym przedstawicielu z ka¿dego pañstwa cz³onkowskiego. Ponadto skarga Polski i Wêgier jest rozpatrywana w trybie przyspieszonym. Tak zdecydowa³ prezes unijnego Trybuna³u przychylaj±c siê do wniosku Parlamentu Europejskiego.
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/pieni%C4%85dze-za-praworz%C4%85dno%C5%9B%C4%87-w-tsue-ruszy%C5%82a-bezprecedensowa-rozprawa-chodzi-o-skarg%C4%99-polski-i-w%C4%99gier/ar-AAPnA6L?ocid=msedgdhp&pc=U531.