"Nasza Klasa" - forum dla absolwentów, rodzin, kolegów i znajomych
Grudzieñ 18, 2024, 14:08:53 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Forum zosta³o uruchomione dla absolwentów szkó³ podstawowych, ¶rednich i wy¿szych oraz dla ich rodzin, znajomych i go¶ci.
Zapraszamy
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Abp Marek Jêdraszewski: Nie mo¿emy ulec nowemu k³amstwu  (Przeczytany 2637 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
19802agula
Zaawansowany u¿ytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 30


Zobacz profil
« : Sierpieñ 04, 2019, 15:34:52 »

.
     
- Nie mo¿emy ulec kolejnemu k³amstwu co do Boga i cz³owieka. K³amstwu, które chce nas znowu poddaæ w niewolê. Naj¶wiêtsza Maryja Panna i ¶w. Józef swoj± postaw± w pe³ni czasów pokazali nam co znaczy byæ wolnym poprzez swoje ws³uchiwanie siê w Bo¿y g³os, podjêcie tego czego Bóg od nich oczekiwa³ – mówi³ metropolita krakowski abp Marek Jêdraszewski podczas uroczystej Mszy ¶w. z okazji 100-lecia parafii pw. ¶w. Józefa Oblubieñca w Lubomierzu.



 



Na pocz±tku Eucharystii proboszcz, o. Piotr G³ód przypomnia³ krótko historiê parafii, która zosta³a erygowana w 1919 roku. – Prze¿ywamy stulecie istnienia naszej parafii. Prze¿ywamy ten jubileusz w my¶l s³ów ¶w. Paw³a „Bogu dziêkujcie, ducha nie ga¶cie” – powiedzia³ i w imieniu wszystkich zebranych powita³ arcybiskupa oraz wyrazi³ sw± rado¶æ z jego obecno¶ci. Poprosi³ tak¿e o przewodniczenie Mszy ¶w. i wyg³oszenie S³owa Bo¿ego.

W homilii arcybiskup nawi±za³ do s³ów ¶w. Paw³a, który powiedzia³, ¿e gdy nadesz³a pe³nia czasów, ludzie zostali uwolnieni z niewoli „¿ywio³ów tego ¶wiata”, by cieszyæ wolno¶ci± dzieci Bo¿ych i pe³ni± Jego dziedzictwa. Od tej pory cz³owiek mo¿e wo³aæ do Stwórcy „Abba, Ojcze!”. Ten prze³om dokona³ siê dziêki temu, ¿e Jezus przyszed³ na ¶wiat, rodz±c siê z ³ona Naj¶wiêtszej Dziewicy. Podczas zwiastowania archanio³ odkry³ przed Maryj± kim bêdzie dziecko, które narodzi, a ona w wolno¶ci podjê³a decyzjê i zgodzi³a siê pe³niæ wolê Boga. ¦w. Józef bêd±cy w rozterce us³ysza³ we ¶nie Bo¿e objawienie. Anio³ Pañski powiedzia³ mu, ¿e Syn Maryi jest poczêty z Ducha ¦wiêtego i zbawi swój lud.

– Te dwa orêdzia skierowane do Naj¶wiêtszej Maryi Panny i ¶w. Józefa mówi± o Chrystusie, Bo¿ym Synu. Anio³ Gabriel mówi³ do Maryi: „bêdzie panowa³ i jego panowaniu nie bêdzie koñca”. Ten sam anio³ mówi do ¶w. Józefa „zbawi swój lud od grzechów”. Wolno¶æ jak± przynosi nam Pan Jezus to wolno¶æ od grzechów, która sprawia, ¿e upada zapis starodawnej winy i mo¿emy naprawdê byæ dzieæmi Bo¿ymi, mówiæ do Boga Abba Ojcze! – powiedzia³ metropolita. Szczególna wolno¶æ dzieci Bo¿ych polega na tym, ¿e Jezus panuje nad nimi poprzez swe s³owo, mi³o¶æ objawion± na Golgocie i zwyciêstwo nad grzechem. Cz³owiek powinien odpowiedzieæ swoj± mi³o¶ci± na mi³o¶æ Chrystusa.


Arcybiskup przywo³a³ postaæ ¶w. Franciszka, który p³aka³ nad tym, ¿e „Mi³o¶æ nie jest kochana”, a ludzie odrzucaj± Jezusa, nie odpowiadaj±c mi³o¶ci± na Jego mi³o¶æ. ¦w. Franciszek ca³ym swoim ¿yciem ukazywa³ co znaczy kochaæ Jezusa, i jak uto¿samiaæ siê z wzorem cz³owieczeñstwa, który On nam pozostawi³. Mówiono, ¿e kto ujrza³ Franciszka, zobaczy³ samego Zbawiciela. To wra¿enie sta³o siê jeszcze silniejsze, gdy pod koniec ¿ycia jego cia³o zosta³o naznaczone stygmatami. ¦w. Franciszek czêsto prosi³ Boga o ³askê przebaczenia i mi³osierdzia dla ludzi, którzy nie potrafi± swoim ¿yciem odpowiadaæ na najwy¿sz± mi³o¶æ Jezusa. Podczas jednej z modlitw ukaza³ mu siê Chrystus wraz ze swoja Matk± i obieca³, ¿e wszyscy ludzie, którzy od zachodu s³oñca 1 sierpnia do zachodu 2 sierpnia odwiedz± maleñk± kapliczkê Porcjunkuli pw. MB Anielskiej pod Asy¿em, dost±pi± ³aski odpuszczenia grzechów i darowania wszystkich kar. Od tej pory wielu pielgrzymów przybywa³o w to miejsce, odwiedzaj±c równie¿ miejsce ¶mierci ¶w. Franciszka. W 1967 roku ¶w. Pawe³ VI rozci±gn±³ ten przywilej na wszystkich wiernych. Ci, którzy odwiedz± swój ko¶ció³ parafialny, odbêd± szczer± spowied¼ i przyst±pi± do Komunii ¦wiêtej, mog± uzyskaæ odpust.

– W³a¶nie w ten ¶wiêty czas spotykamy siê tutaj, by zaczerpn±æ Bo¿ych £ask i ca³± piersi±, ca³± nasz± dusz± oddychaæ wolno¶ci± Bo¿ego Dziecka. Jednocze¶nie spotykamy siê, by dziêkowaæ za stulecie powstania waszej parafii pw. ¶w. Józefa w Lubomierzu – powiedzia³ metropolita. Podkre¶li³, ¿e historia tej parafii bardzo silnie ³±czy siê ze zmaganiami o odzyskanie wolno¶ci ojczyzny. Ko¶ció³ zosta³ wybudowany przed wybuchem I wojny ¶wiatowej i sta³ siê ostoj± nadziei, ¿e ca³a wioska zostanie ocalona. Gdy Polska od nowa budowa³a sw± niepodleg³o¶æ, parafia pw. ¶w. Józefa zosta³a erygowana. Po dwudziestu latach wybuch³a II wojna ¶wiatowa, która w sposób bardzo bolesny dotknê³a tê wspólnotê. Zniszczono plebaniê, a braci zakonnych zes³ano do obozu. Wspó³cze¶nie pojawiaj± siê kolejne totalitaryzmy, którym nale¿y siê sprzeciwiaæ. Wzorem do na¶ladowania powinni byæ ¶w. Józef i Maryja, którzy w swoim ¿yciu ws³uchiwali siê w g³os Boga i pe³nili Jego wolê.

– Dzisiaj chce siê nam zabraæ wolno¶æ, mówi±c ¿e Boga nie ma, ¿e cz³owiek to istota niewiele ró¿ni±ca siê od zwierz±t. S± nawet tacy, którzy mówi±, ¿e cz³owiek to przekleñstwo dla ¶wiata (…) Pomniejsza siê jego godno¶æ jako istoty stworzonej na Bo¿y obraz i podobieñstwo, bêd±cej królem stworzenia. Odrzuca siê Boga i proponuje siê wizjê cz³owieka bêd±c± jego karykatur± i pomniejszaj±c± cz³owiecz± godno¶æ: kobiety – ¿ony, matki, mê¿czyzny – mê¿a, ojca.

Chc± nam to odebraæ w imiê tzw. „tolerancji”. Nie wolno nam do tego dopu¶ciæ – powiedzia³ metropolita. Stwierdzi³, ¿e nie mo¿na zrezygnowaæ z wolno¶ci, któr± niesie Chrystus.
– Broñcie swojej wolno¶ci, broni±c Boga w waszych sercach, a tym samym stoj±c na stra¿y swojej osobistej cz³owieczej godno¶ci, a tak¿e dalszych dziejów naszej wolnej i suwerennej Polski – podkre¶li³. Zauwa¿y³, ¿e wszyscy zgromadzeni powinni dziêkowaæ za stulecie parafii, za niepodleg³o¶æ Ojczyzny i za przyczyn± ¶wiêtych prosiæ Boga, by nigdy nie utraciæ wolno¶ci i budowaæ cywilizacjê mi³o¶ci.


Na zakoñczenie Eucharystii parafianie podziêkowali arcybiskupowi za odprawion± Mszê ¶w. i wyg³oszone s³owo Bo¿e. Zapewnili o swojej modlitwie w intencji metropolity i ca³ej wspólnoty Ko¶cio³a, za wstawiennictwem Matki Bo¿ej Anielskiej i ¶w. Józefa. Poprosili tak¿e o pasterskie b³ogos³awieñstwo na dalsze lata wiernego trwania przy Jezusie i Jego Ko¶ciele.

Parafianie z³o¿yli równie¿ arcybiskupowi serdeczne ¿yczenia z okazji niedawno obchodzonych 70. urodzin. ¯yczyli wielu lat w zdrowiu, by wszyscy wierni mogli umacniaæ siê jego ¶wiadectwem, wytrwa³o¶ci w obronie wa¿nych warto¶ci zwi±zanych z rodzin± i ³adu moralnego, b³ogos³awieñstwa Bo¿ego.

– ¯yczymy by¶ zawsze jak do tej pory stanowczo mówi³ „tak” lub „nie”, bo w ¶wiecie, w którym ¿yjemy wszystko jest rozmyte i dobrze jest s³yszeæ proste przes³anie, aby nie zgubiæ siê w rzeczywisto¶ci pe³nej niejasnych warto¶ci (…) Nasz kap³anie, na ciê¿kie czasy „masz zwyciê¿aæ”, a to dobro, które dajesz z siebie i otwarto¶æ na drugiego cz³owieka – oby do Ciebie wraca³y. – Po tych s³owach od¶piewano arcybiskupowi ¿yczenia.

Lubomierz a¿ do wieku XX nale¿a³ do parafii pw. ¶w. Sebastiana w Nied¼wiedziu. W 1913 roku staraniem ks. Józefa Bajdy rozpoczêto budowê ko¶cio³a i plebanii, któr± ukoñczono w 1915. Parafia pw. ¶w. Józefa zosta³a erygowana w 1919 roku. Od 21 kwietnia 1934 roku opiekê nad ni± pe³ni± franciszkanie z Prowincji ¶w. Antoniego i b³. Jakuba Strzemiê. Podczas II wojny ¶wiatowej wojsko niemieckie spali³o plebaniê i wywioz³o trzech zakonników od obozu Auschwitz-Birkenau w akcie zemsty za pomoc ruchowi oporu. Po wojnie budynek zosta³ ponownie wzniesiony i dokonano niezbêdnych remontów. W latach sze¶ædziesi±tych w g³ównym o³tarzu ko¶cio³a znajdowa³ siê obraz Matki Bo¿ej, „Królowej Gorców”, który zosta³ zwrócony do Przemy¶la, a na jego miejscu umieszczono figurê Maryi. Na zasuwanym obrazie w ko¶ciele znajduje siê ¶w. Józef. Wspó³cze¶nie dokonano przebudowy nawy g³ównej i ocieplenia ko¶cio³a. Proboszczem parafii jest o. Piotr G³ód.
 
bsw/Diecezja.pl

https://www.fronda.pl/a/abp-marek-jedraszewski-nie-mozemy-ulec-nowemu-klamstwu,130985.html
.

Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Strona wygenerowana w 0.021 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

miraculous-school ganghs osiedlekrolewskie ganglk brodria