¦wiatowy dzieñ G³osu: G³os nie k³amie [wywiad
]
Dodano: 16 kwietnia 2014, 7:15 Autor: Sylwia Zarzycka
O tym, ¿e na co dzieñ go nie zauwa¿amy, a gdy go zabraknie jest bardzo ¼le rozmawiamy z W³adys³awem Pitakiem, wieloletnim koszaliñskim logoped±, pedagogiem kultury, aktorem i chórzyst± .
- Czym jest g³os?
- G³os jest jednym z elementów komunikacji miêdzyludzkiej. Ale co ciekawe, zgodnie z badaniami, w trakcie komunikacji zwracamy na niego uwagê tylko w siedmiu procentach. Najwa¿niejsza jest tzw. komunikacja pozawerbalna, na któr± zwracamy uwagê a¿ w 55 procentach.
- Gdy kto¶ traci g³os, jest to dla niego tragedia porównywalna z utrat± wzroku czy s³uchu?
- Tak, gdy tracimy g³os, wtedy dopiero okazuje siê jak bardzo on jest dla nas wa¿ny. Utrata g³osu wi±¿e siê bowiem z niemo¿no¶ci± komunikacji. Czêsto jest tragedi±.
- Z jakich powodów tracimy g³os?
- Czêsto dotyczy to ludzi po udarach mózgu, operacjach krtani, ale tak¿e osób, które przesz³y traumê.
- Jest mo¿liwo¶æ wówczas przywrócenia funkcji mowy?
- Oczywi¶cie, choæ nie we wszystkich przypadkach. Ja w swojej pracy, jako, ¿e jestem aktorem i ¶piewam w chórze, stosujê m. in. muzykodramê. Osobami, które maj± problemy z g³osem i mow± w wyniku zaburzeñ i chorób neurologicznych zajmuj± siê neurologopedzi. W przypadku utraty g³osu z powodu traumy, wed³ug mnie, najlepsze skutki przynosi terapia behawioralna.W przypadku np. j±kania stosujê terapiê paradoksaln±. Na przyk³ad pacjent "sztucznie" siê j±ka. On przekonuje siê, ¿e jest w stanie nad tym zapanowaæ. Dobrym rozwi±zaniem jest tak¿e nagrywanie pacjentów. Maj± oni wówczas mo¿liwo¶æ zobaczenia siebie z boku, tego jak mówi±, jakie wykonuj± przy tym gesty, jak wygl±da ich mimika.
- Czym ró¿ni siê praca z dzieæmi od pracy z doros³ymi?
- Z dzieæmi trzeba pracowaæ tak jak z doros³ymi, tylko lepiej. Jednak ró¿nice w pracy, szczególnie w przypadku ma³ych dzieci, oczywi¶cie s±. Je¶li ma³e dziecko ma problemy z porozumiewaniem siê, pierwsz± osob±, któr± trzeba poddaæ terapii jest jego matka. Uwa¿am bowiem, ¿e w przypadku, gdy zaburzenie nie jest spowodowane chorob±, wtedy u jego podstaw le¿± relacje w rodzinie dziecka.
- G³os okre¶la nasz charakter?
- Oczywi¶cie. Zdarzaj± siê sytuacje, gdy w danej osobie co¶ mi nie gra, wiem, ¿e co¶ jest w niej sztucznego. Wtedy decyduje g³os. Bo g³os i oczy nigdy nie k³ami±.
http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20140416%2FKOSZALIN%2F140419785