"Nasza Klasa" - forum dla absolwentów, rodzin, kolegów i znajomych
Grudzieñ 18, 2024, 17:10:16 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Forum zosta³o uruchomione dla absolwentów szkó³ podstawowych, ¶rednich i wy¿szych oraz dla ich rodzin, znajomych i go¶ci.
Zapraszamy
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: siwiejemy i starzejemy siê - nasze emerytury  (Przeczytany 9596 razy)
0 u¿ytkowników i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
bodek
Aktywny u¿ytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 10


Zobacz profil
« : Lipiec 25, 2010, 12:24:03 »

W¶ród 27 pañstw "nowej" Unii Polska jawi siê niemal jako wyspa, której nie dotknê³o jeszcze zjawisko przy¶pieszonego starzenia siê spo³eczeñstwa. W wiêkszo¶ci regionów kraju udzia³ ludno¶ci w wieku 65 i wiêcej lat w ogólnej populacji by³ w 2007 roku nieco mniejszy ni¿ 14%; wska¼nik wy¿szy - siêgaj±cy nieca³ych 16% - dotyczy³ województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, ¶wiêtokrzyskiego i ³ódzkiego.
Zapisane
bodek
Aktywny u¿ytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 10


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Lipiec 25, 2010, 12:24:28 »

Daleko nam do regionów w centralnej czê¶ci Francji, hiszpañskiej Kastylii i Aragonii, wiêkszej czê¶ci Portugalii czy Grecji, gdzie udzia³ starszych ludzi, g³ównie na terenach wiejskich, ju¿ przekracza 23%. Najwiêcej osób starszych mieszka teraz w Ligurii (W³ochy) – do 27% oraz w rejonie niemieckiego Chemnitz – ok. 24%.
Zapisane
bodek
Aktywny u¿ytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 10


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Lipiec 25, 2010, 12:24:44 »

Coraz wiêcej emerytów
Ale s³aba to pociecha, bo ta statystyka, jak prognozuj± demografowie, niebawem zacznie siê niepokoj±co zmieniaæ i u nas. W Polsce, w 2007 roku, udzia³ w ogólnej populacji osób, które skoñczy³y 65 lat i wiêcej, wynosi³ 13,4%. Stale ro¶nie, bo dla porównania np. w 1997 roku siêga³ 11,5%.
Prognozy przewiduj±, ¿e i w naszym kraju bêdzie siê poszerza³ kr±g osób pobieraj±cych emeryturê, a proporcjonalnie mala³a liczba osób pracuj±cych. Wspó³czynnik obci±¿enia ludno¶ci w wieku produkcyjnym ludno¶ci± w wieku poprodukcyjnym wzro¶nie z ok. 19% w 2010 roku do ok. 27% w 2020 roku i do niemal 56% w 2050 roku, kiedy to bêdzie ju¿ wy¿szy od unijnej ¶redniej prognozowanej na 50% dla pañstw UE 27. Oznacza to, ¿e w po³owie tego stulecia na 10 pracuj±cych Polaków bêdzie przypadaæ ponad piêciu obywateli naszego kraju pobieraj±cych emerytury.
Z danych statystycznych wynika, ¿e trend ku starzeniu siê Europy jest nie do powstrzymania. To skutek coraz mniejszej liczby urodzeñ – z jednej strony, z drugiej – rosn±cej d³ugo¶ci ¿ycia.
Wspó³czynnik dzietno¶ci (liczba dzieci posiadanych przez jedn± kobietê) wyliczony dla 27 pañstw nale¿±cych obecnie do UE spad³ z poziomu 2,5 we wczesnych latach 60. do poziomu 1,5 w 1993 roku i pozostaje podobny do dzi¶. Jak zaznaczaj± demografowie, w krajach rozwiniêtych, by proporcje wiekowe w populacji pozosta³y stabilne, na jedn± kobietê powinno przypadaæ – statystycznie licz±c – przynajmniej 2,1 dziecka. W 2008 r. wspó³czynnik dzietno¶ci wynosi³ w Polsce 1,39.
Jak podaje wydawnictwo „D³ugoterminowa opieka zdrowotna w Unii Europejskiej” (opracowane przez Urz±d Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, 2008 r.), oszacowano, ¿e – w porównaniu z rokiem 2004 – do 2050 r. ca³kowita liczba osób w wieku pó¼nej staro¶ci, czyli powy¿ej 80. roku ¿ycia, wzro¶nie o 174%.
W³a¶nie w tej grupie osób starszych, obarczonej wieloma dolegliwo¶ciami zdrowotnymi i potencjaln± niepe³nosprawno¶ci±, wzrost bêdzie najszybszy. Z prognoz demograficznych wynika, ¿e w okresie 2005-50, czyli w ci±gu 45 lat, odsetek osób w wieku ponad 80 lat w Polsce siêgnie 4,9. Bêdzie co prawda ni¿szy ni¿ w Niemczech (7,27) czy Szwecji (6,88), ale to u nas dynamika przyrastania udzia³u najstarszych osób w populacji bêdzie najwiêksza.
Zapisane
agusia
Aktywny u¿ytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 10


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Lipiec 25, 2010, 12:25:47 »

Wszêdzie dobrze, ale...
Kraje „starej” Unii ju¿ stanê³y przed trudnym i w pe³ni realnym wyzwaniem zapewnienia w³a¶ciwej opieki szpitalnej oraz d³ugoterminowej starszej generacji Europejczyków. Trendem zasadniczym jest zapewnienie starszym ludziom opieki w domu i zachêcenie do niej cz³onków rodziny. St±d ró¿ne formy pomocy dla takich rodzin funkcjonuj±ce ju¿ w wielu krajach.
Oprócz pomocy finansowej mog± to byæ np. ulgi podatkowe i zwolnienie z podatków – takie rozwi±zanie przyjêto w Hiszpanii, Niemczech, Grecji, Francji, oraz urlopy opiekuñcze w celu opieki nad krewnymi – wprowadzono je w Austrii, Hiszpanii, Finlandii, Niemczech, Holandii.
Ciekawe dzia³ania wspieraj±ce krewnych, w tym edukacyjne, podejmuj± instytucje lokalne. Na przyk³ad w Wiedniu, Dolnej Austrii i w prowincji Burgenland funkcjonuje system wsparcia przewiduj±cy dwutygodniowy urlop dla cz³onków rodziny opiekuj±cych siê chor± osob± oraz program socjalny, w ramach którego dokonuj± oni wymiany do¶wiadczeñ pod okiem wykwalifikowanego moderatora. W tym czasie opieka, jakiej wymaga pacjent, jest ¶wiadczona odp³atnie przez osoby zajmuj±ce siê ni± zawodowo.

Zapisane
AGATA GIBAS
U¿ytkownik
**

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 4


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Lipiec 25, 2010, 12:26:51 »

Sêdziwi rodzice
W Niemczech, je¶li pacjenci korzystaj± z d³ugoterminowej opieki zdrowotnej w domu, ¶wiadcz±cy j± cz³onkowie rodzin s± uprawnieni do otrzymywania ró¿nego rodzaju pomocy. Obejmuje ona m.in. dofinansowanie sk³adek emerytalnych, ubezpieczenie od wypadków oraz kursy szkoleniowe.
Wed³ug ekspertów, ¼ród³em problemów z udzielaniem dobrze zorganizowanej opieki mog± byæ odrêbne bud¿ety, z których finansuje siê ró¿ne us³ugi, ró¿na organizacja ¶wiadczenia us³ug oraz mnogo¶æ instytucji ochrony zdrowia i opieki socjalnej, a zatem i k³opoty z koordynacj± finansowania ochrony zdrowia i s³u¿b socjalnych. Tego rodzaju problem wystêpuje w wielu pañstwach.
Zapisane
AGATA GIBAS
U¿ytkownik
**

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 4


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Lipiec 25, 2010, 12:28:15 »

W kraju, jak zauwa¿yli jeszcze w 2004 roku w „National Background Report for Poland” polscy uczestnicy europejskiego projektu badawczego EUROFAMCARE (Services for Supporting Family Carers of Eldery People in Europe: Characteristics, Coverage and Usage), nie istnieje jasno okre¶lony system wspierania opieki rodzinnej nad lud¼mi starszymi.
W rozmowie z nami prof. Barbara Bieñ, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Bia³ymstoku, wiceprzewodnicz±ca zarz±du g³ównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, przypomina, i¿ z góry jednak wiadomo, ¿e na pomoc opiekunów rodzinnych bêdzie mog³o liczyæ coraz mniej osób starszych. Wspó³czynnik potencja³u pielêgnacyjnego, liczony jako stosunek liczby kobiet w wieku 45-64 lat (typowy wiek córek osób sêdziwych) do liczby osób w wieku ponad 80 lat, wyka¿e tendencje spadkowe w latach 2000-50 w ca³ej Europie. W Polsce obni¿y siê z 5,1 do 1,7, we W³oszech – z 2,5 do 0,9, a w Szwecji – z 2,5 do 1,0. St±d konieczno¶æ poprawy dostêpno¶ci d³ugoterminowej opieki pielêgniarskiej i stacjonarnej oraz umiejêtnie realizowanej pomocy socjalnej.
Zapisane
aga nowak
Aktywny u¿ytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 15


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Lipiec 25, 2010, 12:29:16 »

Nie tylko ³ó¿ka
W opinii wielu ekspertów rozdzia³ resortów zdrowia i pomocy spo³ecznej spowodowa³ istotne pogorszenie wspó³pracy zespo³u opieki ¶rodowiskowej (lekarz, pielêgniarka, pracownik socjalny) nad osobami starszymi.
Jak zauwa¿aj± dr Jaros³aw Derejczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii na ¦l±sku, i prof. Barbara Bieñ, dzia³ania pomocy spo³ecznej koncentruj± siê na przydzielaniu zasi³ków socjalnych i pielêgnacyjnych, a pomoc us³ugowa oraz instytucjonalna w domach pomocy spo³ecznej sta³a siê dla wielu osób niedostêpna z powodów finansowych. A z kolei brak oparcia w systemie opieki spo³ecznej powoduje wzrost oczekiwañ wobec przeci±¿onego systemu opieki zdrowotnej, co doprowadza do przed³u¿ania hospitalizacji z powodów socjalnych, ubiegania siê o d³ugoterminow± opiekê pielêgniarsk± lub o pobyt w zak³adzie opiekuñczym przy braku wskazañ medycznych.
W kraju pilnie trzeba zwiêkszyæ liczbê szpitalnych ³ó¿ek geriatrycznych i liczbê specjalistów w dziedzinie geriatrii – z tym zgadzaj± siê wszyscy bez wyj±tku gerontolodzy. Jak jednak zaznacza prof. Barbara Bieñ, czêst± przyczyn± hospitalizacji na oddzia³ach geriatrycznych jest deficyt spo³eczny, materialny i zaniedbanie.
– My leczymy pacjenta, gdy dochodzi do zaostrzeñ. Prowadzimy terapiê ca³o¶ciow±, robimy wszystko, by wsta³ z ³ó¿ka. Ale potem pacjent musi zostaæ objêty kolejnymi etapami opieki poza oddzia³em i nie mo¿e odczuwaæ, ¿e zosta³ „wyrzucony” ze szpitala, ale ¿e przeszed³ w inne opiekuñcze rêce – t³umaczy profesor Bieñ.
Zapisane
aga nowak
Aktywny u¿ytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 15


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Lipiec 25, 2010, 12:30:03 »

£atwo nie bêdzie
– Tu chodzi o sta³y kontakt z lekarzem kieruj±cym czy o tak ¶wietne wsparcie, jakim jest d³ugoterminowa opieka w domu pielêgniarek pod³±czaj±cych kroplówki, lecz±cych odle¿yny. Tak¿e o pomoc socjaln±, która zapobiegnie zaniedbaniu pacjenta – wylicza pani profesor. – Niestety, deficyt pomocy spo³ecznej jest tak ogromny, ¿e w naszym systemie prawie nie widaæ pracownika socjalnego.
Przed Polsk± stoj± ogromne wyzwania dotycz±ce opieki nad lud¼mi w jesieni ¿ycia. Czy im sprostamy, zale¿y od zamo¿no¶ci kraju, reorganizacji systemu ochrony zdrowia, pomocy spo³ecznej i wprowadzenia wielu dzia³añ, które zapewne nie oka¿± siê spo³ecznie popularne.
Wszak wydatki zwi±zane z opiek± spo³eczn± w pañstwach cz³onkowskich Unii rosn± znacznie szybciej ni¿ ich krajowy produkt brutto. St±d powszechne w Europie propozycje rz±dów dotycz±ce przed³u¿enia wieku emerytalnego, u nas – propozycje zwiêkszenia sk³adki zdrowotnej i wprowadzenia ubezpieczenia pielêgnacyjnego. Nadchodzi czas pokoleniowej solidarno¶ci...

Piotr Wróbel
http://biznes.onet.pl/nasz-siwiejacy-kontynent,18540,3328472,2,prasa-detal 
Zapisane
1111
Zaawansowany u¿ytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 44


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Lipiec 25, 2010, 12:34:42 »

odPOwiedcie  wyborcy   
CO  ZROBI£ Tusk i RZ¡D  BY  URUCHOMIÆ  MIEJSCA  PRACY  --nie licz±c  MARKETÓW  Co?
Zapisane
1148
Zaawansowany u¿ytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 35


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Lipiec 25, 2010, 12:38:26 »

Powinno siê dawaæ mo¿liwo¶æ emerytom wycofania sk³adek które p³acili na ZUS , na pewno wielu by siê zdecydowa³o po co do nich dop³acaæ nie rozumie tego.Mojej s±siadce zmar³ m±¿ górnik mia³a 46 lat i o jego emeryturze mo¿e zapomnieæ Zus zyska³ wszystkie jego sk³adki przez dwadzie¶cia parê lat , przecie¿ to jawne z³odziejstwo w katolickim kraju.
Zapisane
adamex
Zaawansowany u¿ytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomo¶ci: 37


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Pa¼dziernik 30, 2012, 06:58:38 »

Niemcy szturmuj± polskie domy starców

Wysokie koszty opieki w niemieckich domach spokojnej staro¶ci sk³aniaj± tamtejszych seniorów do przeprowadzki za granicê.
Niemcy chêtnie wybieraj± polskie o¶rodki – informuje "Gazeta Polska Codziennie".
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Strona wygenerowana w 0.029 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

ruba ganghs osiedlekrolewskie brodria wilczerp