JaskiniĂŞ Galos w LÂądku Zdroju odwiedziÂł Pan mgr WÂładysÂław Pitak. Jest On sÂłynnym logopedÂą i psychoterapeutÂą , prezesem Towarzystwa Terapii i KsztaÂłcenia Mowy "LOGOS" w Koszalinie. LÂądek ZdrĂłj byÂł drugim przystankiem na trasie grudniowych prezentacji technik relaksacyjnych w jaskiniach solno-jodowych "Galos".
Jaskinia Galos jest oryginalnÂą metodÂą zastosowania soli morskiej w celach leczniczych i rekreacyjnych, wedÂług opatentowanej technologii. Naturalna sĂłl morska zawiera wszystkie niezbĂŞdne mikro i makroelementy potrzebne do stworzenia unikalnego mikroklimatu morskiego, ktĂłry korzystnie wpÂływa na nasze samopoczucie i dziaÂła relaksacyjnie.Relaksacja w klimacie Morza Czarnego sprzyja poprawie zdrowia w kaÂżdym wieku.
Muzykoterapia-relaksacja. Pani Joanna Koszara w jaskini solno-jodowej w Polanicy Zdroju Jaskinie zawieraj¹ czyste, zjonizowane powietrze, które wspomaga leczenie, chorób oddechowych nosa, gard³a, krtani, zatok, astmy oskrzelowej, przewlek³ego zapalenia oskrzeli i p³uc, niedoczynnoœci tarczycy schorzeù sercowo- naczyniowych (niewydolnoœci kr¹¿enia, stanów pozawa³owych, nadciœnienia), schorzeù dermatologicznych (³uszczycy, zapalenia skóry, alergii itp), a tak¿e nerwic, stanów przemêczenia, spadku odpornoœci na stres.
Pan WÂładysÂław przeprowadziÂł zajĂŞcia z uczestnikami – studentami i kuracjuszami. Tematem byÂł "Relaks i autogenia czyli uÂśmiechnij siĂŞ mimo wszystko”. Grupa wiekowa: 21-50 lat. Cel zajĂŞĂŚ: cel poznawczo- terapeutyczny czyli przyjemne doznania, poprawa samopoczucia, wzmocnienie zaufania do siebie, zmniejszenie nadciÂśnienia i poprawa pracy serca, lepsza praca Âżo³¹dka i jelit dziaÂłanie profilaktyczne przeciw wrzodom i kÂłopotom trawiennym, zmniejszenie nerwowoÂści, rozwĂłj wyobraÂźni i procesĂłw myÂślenia, usuniĂŞcie zaburzeĂą psychosomatycznych, dolegliwoÂści hormonalnych.
Na poczÂątku byÂła rozgrzewka. Spacer po okrĂŞgu, po podÂłoÂżu, wyÂłoÂżonym solÂą z Morza Martwego.MoÂżna byÂło dotykaĂŚ i braĂŚ w rĂŞce sĂłl. NastĂŞpnie odbyÂło siĂŞ powitanie uczestnikĂłw przez terapeutĂŞ.Pan Pitak mĂłwiÂł o tym , jak zwalczaĂŚ wÂłasny lĂŞk i niepokĂłj, jak nauczyĂŚ siĂŞ stanĂłw wewnĂŞtrznego odprĂŞÂżania i spokoju.
Po kilkunastominutowym prologu zostaÂła puszczona pÂłyta CD z nagraniem relaksacji wg Jacobsona w opracowaniu WÂładysÂława Pitaka .Ăwiczenie polegaÂło na wykonywaniu okreÂślonych, celowych ruchĂłw rĂŞkami, nogami, tuÂłowiem i twarzÂą, po to, aby napinaĂŚ i rozluÂźniaĂŚ okreÂślone grupy miĂŞÂśni organizmu. Napinanie i rozluÂźnianie sÂłuÂżyÂło wyuczeniu zdawania sobie sprawy z ró¿nicy wraÂżeĂą pÂłynÂących z miĂŞÂśnia napiĂŞtego i rozluÂźnionego.
Muzykoterapia-relaksacja w jaskini solno-jodowej w Polanicy Zdroju.
Na foto: W³adys³aw PitakBy³ przedstawiony tak¿e trening autogenny Schultza sk³adaj¹cy siê z 6 elementów, które z siebie wynikaj¹ i nastêpuj¹ po sobie. Uczucie ciê¿aru, potem ciep³a, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddychania, uczucie ciep³a w ca³ym organizmie, uczucie ch³odu na czole. Po wygodnym zajêciu miejsca, zaleca siê 2-3 razy g³êboko odetchn¹Ì, a nastêpnie staraÌ siê wygasiÌ w sobie wszelkie aktualne tematy myœlowe, z wyj¹tkiem jednej intencji - zupe³nego odprê¿enia psychicznego. Pocz¹tkowo Ìwiczenia nie powinny byÌ d³ugie (3-5 minut - tylko uczucie ciê¿aru), póŸniej do 10 minut (uczucie ciê¿aru i ciep³a), finalnie 15-20 - wszystkie elementy.